Misiune si viziune

Misiunea Scolii Gimnaziale Nr.1 Nucet

Misiunea instituţiei noastre „ŞCOALĂ PENTRU TOŢI COPII” asumă un act educativ care să ofere şansa includerii în învăţământul obligatoriu a tuturor copiilor din comunitatea locală şi nu numai, indiferent de mediul social, economic sau religios din care provin şi crearea unui climat favorabil îndeplinirii obiectivului educaţional, prin înlocuirea  atitudinilor conservatoare sau discriminatorii cu atitudini proactive, de implicare , accent pe promovarea mediul economic, social şi cultural local, naţional şi european.

Viziunea Scolii Gimnaziale Nr.1 Nucet

Viziunea şcolii ,„NU ÎNVĂŢĂM PENTRU ŞCOALĂ CI PENTRU VIAŢĂ” insuflă responsabilitatea conştientizării rolului şcolii în formarea cetăţeanului de mâine, atât elevilor cât şi cadrelor didactice,  având în vedere un spaţiu comunitar multietnic şi multicultural bazat pe principiul „unitate în diversitate„. Este de menţionat că şcoala de azi pregăteşte cetăţeanul de mâine pentru o lume fără graniţe, cel puţin la nivelul Uniunii Europene, ca urmare valorile şi competenţele transmise de şcoală trebuie să fie în concordanţă cu cele ale acestei lumi.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support